Z życia przedszkola

Rok szkolny 2005/2006 – drugie półrocze

Dnia 27.04.2006r o godzinie 9:30, w ogrodzie przedszkolnym, przy słonecznej pogodzie odbył się teleturniej „Zdrowy przedszkolak – Jak zapobiegać chorobom i nie tylko”. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie: Iwona Pruszyńska z grupą studentów z Studium Medycznego, Barbara Galant z SANEPIDU, Elżbieta Stępnik z PCK, Mirosława Pasiek z Urzędu Miejskiego, Danuta Sitek dyrektor Przedszkola Publicznego Nr4, Wanda Woźniak dyrektor z Przedszkola Niepublicznego „Prymusek”, rodzice, dzieci z jaworskich przedszkoli PP-4, PP-8, PN Prymusek

Dnia 20.04.2006r w Teatrze Miejskim w Jaworze odbył się przegląd teatrzyków przedszkolnych.
O godzinie 10:00 po otwarciu Impresji Teatralnych pierwsze na scenie wystąpiły nasze Ważniaki ze spektaklem „Królewna Śnieżka” Na widowni zasiadły dzieci z innych grup naszego przedszkola, rodzice, babcie i dziadkowie oraz dzieci z jaworskich przedszkoli oczekujące na swój występ.
Gdy podniosła się kurtyna zachwyt u widzów wywołała dekoracja, a przy tym gra świateł operatora dopełniła pierwsze wrażenie. Wśród widowni było słychać szepty… „ale ładnie…”.

null

Naratorki Patrycja Wierzchanowska i Wiktoria Adamska przepięknie zapowiadają kolejne sceny. Na scenę wchodzi Zła Królowa – oczekuje od lusterka potwierdzenia swojej urody, rolę tą odgrywa jak profesjonalna aktorka Wiktoria Lesiak

null

Hania Kosińska grająca rolę – lusterka – równie z aktorskim talentem odśpiewuje królowej …Śnieżka jest piękniejsza od ciebie…

null

Krzysiu Smyk będąc nadwornym myśliwym z wielkim przejęciem odgrywa swoją rolę …Zlituj się królowo! Cóż ci Śnieżka zawiniła?…

null

Hania Pagórska

null

odważnie z wrażeniem zakłopotanego wróbelka, ćwierka …Nie do wiary, złe królowa ma zamiary i zwołuje wszystkie ptaszki, które śpiewając przestrzegają Śnieżkę

null

ptaszki wczuły się w role i śpiewały najpiękniej jak tylko potrafiły – Ania Chowaniec, Ola Patrzek, Iwonka Sądej, Ola Sokołowska, Agatka Wojtasik, Ola Chlebicka, Alan Paszywiat i Łukasz Duda. Rolę Śnieżki odgrywła Magdalena Ciach – pełna uczucia, spokoju, dobroci i urody, tak jak przystało na Snieżkę.

null

Krasnoludki : Kasia Tarka, Wiktoria Migoda, Marysia Węglarz, Krzysiu Iwańczak, Daniel Skuza, Kacper Rzepka, Michał Skowron. maszerowały raźno po scenie i z otwartym sercem przyjęły Śnieżkę do swojego domku.

null

Dostojna służąca, Iza Zaraś wypełniła swoje obowiązki tak jak przystało na służbę.

null

Zaś Ala Czachor grająca czarownice na miotle – dosłownie – z królową nie dały za wygraną.

null

Sytuację ratuje Książe – Bartek Trzciński i wszystko się dobrze kończy. W tym przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci z grupy Ważniaków, były spontaniczne, radosne, naturalne i twórcze. Każde z dzieci odegrało swoją rolę najpiękniej, wczuwając się w przeżycia bohaterów bajki. Dzieci Zostały nagrodzone gromkimi brawami, otrzymały dyplom, słodycze i książki i gry dydaktyczne. Po swoim występie z chęcią oglądały spektakle przygotowane przez zaprzyjaźnione jaworskie przedszkola „Króla Bula”, „Księżniczkę na ziarenku grochu”, „Ambaras w bajkowym lesie”, „Legendę o toruńskich piernikach”. W odczuciu dzieci wszystkie przedstawienia były ładne. Długo siedziały na widowni i wcale nie chciały wychodzić. Nieubłaganie zbliżał się czas obiadu i wróciły do przedszkola. Wypowiedzi niektórych dzieci brzmiały tak: „..mi się podobało z tymi piernikami..”, „…a mi z czerwonym kapturkiem…”. Każde z dzieci miało swojego faworyta. Myślę, że i nasze przedstawienie też się podobało dzieciom z innych przedszkoli, bo nam napewno.
Nasze dzieci na widowni

null

Tytuł Najlepszego JURY przyznało w” VIII Edycji Impresji Teatralnych ” Księżniczce na ziarenku grochu” Gratulujemy sukcesu Pani Dyrektor Danucie Sitek i Pani Iwonie Subocz i dzieciom z Przedszkola Publicznego Nr4.

Rok szkolny 2005/2006 – pierwsze półrocze

1 września 2005 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzieci z radością przyszły do przedszkola, aby przywitać się ze swoimi rówieśnikami. Wypoczęte, radosne i pełne energii „krasnoludki” weszły w kolejny etap zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzieci 6 letnie uczestniczyły w uroczystym apelu Szkoły Podstawowej Nr 5.

2 września 2005 roku odbywały się IX Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze. Dzieci z naszego przedszkola jak, co roku, uświetniły tę uroczystość tańcem i śpiewem.

Grupa „ Ważniaków” sprostała oczekiwaniom publiczności, która nagradzała dzieci gromkimi brawami.

9 września 2005 roku, z inicjatywy nauczycielki Ireny Mirocha odbyło się w naszej placówce spotkanie z panem policjantem Ryszardem Adamczykiem. Była to prelekcja zatytułowana: „Jak bezpiecznie i prawidłowo poruszać się po ulicy”. Bardzo ważne jest to, aby uświadamiać dzieciom o potencjalnym niebezpieczeństwie na drodze, nawet przechodząc na pasach lub na zielonym świetle. Nawet, gdy jedna osoba poprawnie porusza się po drodze, to istnieje zagrożenie, ponieważ inna może nie przestrzegać zasad i reguł społecznie przyjętych. Policjant przekazał podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci na drodze. Należy pamiętać, że dzieci do lat 8 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach, ani też w jej okolicach. Ze względu na wszelkie niebezpieczeństwa na drogach, oraz patologiczne zjawiska współczesności, dzieci nie mogą same przebywać w miejscach publicznych, a szczególnie w godzinach wieczornych. Są to bardzo ważne i wydawałoby się oczywiste zasady, lecz zdarza się, że rodzice o tym zapominają. Niesie to za sobą negatywne konsekwencje dla „maluchów”, których można by niejednokrotnie uniknąć.

23 września 2005 roku, w związku ze zbliżającą się uroczystością nadania imienia przedszkolu i obchodów 55- lecia, dzieci z grupy II „PRACUSIE” wraz z rodzicami wykonywali pompony do czapek „krasnali”. Dzieci i rodzice z innych grup również włączyli się do pracy.

26 września 2005 roku rozpoczął się tydzień obchodów uroczystości 55-lecia, oraz nadanie imienia przedszkolu „Akademia Krasnoludków”.

Tydzień obchodów rozpoczęła Msza Święta w Kościele Matki Bożej Różańcowej w intencji naszego przedszkola. W mszy św. odprawionej przez Księdza Rodryga Albina uczestniczyli wszystkie dzieci, pani dyrektor Krystyna Korybska, nauczyciele, pracownicy administracyjni i obsługowi ,rodzice, rodziny dzieci i emerytowani pracownicy przedszkola .

Ksiądz w kazaniu nawiązał do cnót i pracowitości krasnali.


null

null

„Krasnoludki lato żegnają i z jesienią się witają…” Takim hasłem nasze przedszkolaki 27 września 2005 roku pożegnały lato, wraz z dziećmi z Przedszkola Nr 4, Nr 8 i z „Prymuska”. Wspólne zabawy nie miały końca, mimo tego, że kończyła się najpiękniejsza pora roku. Był to drugi dzień obchodów, przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, rysowały malowały, rozwiązywały zagadki. Goście na pamiątkę wspólnego spotkania podarowali nam obrazy wykonane przez dzieci z pamiątkami lata, a dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 8 wraz ze swoją panią Joanną Słodziak podarowały nam namalowanego na płótnie krasnala pod muchomorkiem.

null

null

null

null

null

null

Na zakończenie Ważniacy przedstawili bajkę ’’Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”

null

null

Wszyscy z zaciekawieniem i zafascynowaniem oglądali przedstawienie, podziwiając zaangażowanie aktorów, oraz pięknie przygotowaną scenografie.

28 września 2005r dzieci miały okazje oglądać popisy akrobatyczne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze. Pokazy te odbyły się w Sali Gimnastycznej Sz.P. Nr5, a dodatkową atrakcją była dyskoteka dla wszystkich dzieci w ogrodzie przedszkolnym.

null

null

null

29 września 2005r, dzieci miały wspaniałą zabawę w „dmuchanym zamku”. Mogły do woli skakać i robić fikołki w rytm rozbrzmiewającej, tanecznej muzyki. Tego dnia przedszkole odwiedzili absolwenci . W miłej atmosferze wspominano dawne czasy i beztroskie dzieciństwo.

null

null

null

30 września 2005r. miała miejsce najważniejsza chwila, główna uroczystość obchodów, odbyła się w Teatrze Miejskim w Jaworze. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu zaproszonych gości: kierownictwo kuratorium , władze miasta, absolwenci przedszkola, rodzice, przyjaciele przedszkola, sponsorzy. Podczas tego spotkania pani Dyrektor K. Korybska po przywitaniu przedstawiła tło historyczne przedszkola. W dalszej części zabrał głos Wicekurator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Pan dr Sylwester Urbański, Wiceburmistrz Miasta Jawora Pan Stanisław Laskowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Pan Michał Lenkiewicz, radny Rady Miejskiej Pan Mariusz Barański, Zastępca Prezesa Oddziału ZNP Pani Anna Laskowska-Wiosetek , Panie dyrektorki jaworskich przedszkoli, rodzice i przyjaciele. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie „krasnoludków” i nadanie imienia placówce „AKADEMIA KRASNOLUDKÓW”.

null

null

Każda grupa w „ Akademii Krasnoludków” otrzymała też imię:

„Milusie” – 3 i 4 latki
„Pracusie” – 5 latki
„Ważniaki” – 6 latki
„Mądrusie” – 6 latki
„Zuchy” – 6 latki
„Sprytki” – 3-5 latki

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Szkoły Podstawowej Nr 5 w Jaworze, klasa III B przygotowana przez nauczycielkę Mirosławę Ciach , „Ważniacy „ z przedstawieniem’’ Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków’’ i wszystkie inne grupy z piosenkami o krasnalach.

null

Rodzice z tej okazji przekazali dzieciom urządzenie ogrodowe

null

W przedszkolu została odsłonięta tablica pamiątkowa

null

null

null

Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem .Ciasta od rodziców i torty od cukierników bardzo smakowały gościom, rodzicom, dzieciom i pracownikom przedszkola.

null

null

13 października 2005 roku odbyła się wycieczka grupy II „PRACUSIÓW” do Pastewnik. Atrakcji było mnóstwo i dzieci były bardzo zadowolone. Celem wycieczki było zwiedzanie lasu, odwiedziny kolegi z grupy; Szczepanka z rodziną. Dzieci bardzo zainteresowało oglądanie zwierząt w zagrodzie. Był koń, krowa, koza, królik i przygarnięta mała sarenka. Dla dzieci mieszkających w mieście to niecodzienny widok, więc chciały jak najwięcej zobaczyć, a przy okazji dużo się nauczyć, np. jak należy się zajmować takimi zwierzętami.

Dzień 14 października jest szczególny zarówno dla nauczycieli i dzieci. Jest to Dzień Edukacji Narodowej, a na co dzień nazywany jest „Dniem Nauczyciela”. Dzieci z tej okazji prezentowały wiersze i piosenki poświęcone pracownikom oświaty. Najlepszą formą podziękowania jest radość i uśmiech dziecka.

17 października 2005 roku w naszym przedszkolu odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka”. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki związane tematycznie z jesienią. Organizowane konkursy i zagadki umiliły czas przy wspólnym „objadaniu się” gorącymi ziemniaczkami.

„Góra Grosza” pod taką nazwą odbyła się w naszym przedszkolu szczytna akcja zbiórki pieniędzy. Została ona zorganizowana przez panią Barbarę Leonowicz. Przedszkolaki chciały uzbierać jak najwięcej, co zaowocowało usypaniem prawdziwej „góry grosza”.

Dnia 3 listopada 2005 roku odbyło się w przedszkolu spotkanie z policjantami, zorganizowane przez panią Emilię Szylar. Panowie policjanci poprowadzili lekcję edukacyjną zatytułowaną „Czy psy musza gryźć”. Były to niecodzienne zajęcia w naszym przedszkolu, gdyż były również 4 psy policyjne: Rabud, Tag- Tem, Wadon, Wafian. Celem tych zajęć było podniesienie świadomości, jak uchronić się przed przykrymi zdarzeniami związanymi z psami. Policjanci pokazali dzieciom jak przyjmować prawidłową postawę, aby nie prowokować psa do ataku, oraz jakie części ciała trzeba chronić szczególnie. Spotkanie to było bardzo pouczające, ponieważ w razie niebezpieczeństwa dzieci wiedzą już jak mają się zachować.

24 LISTOPADA 2005 roku w „Akademii Krasnoludków” odbyła się ZABAWA ANDRZEJKOWA. Oprócz fantastycznej zabawy były kąciki z wróżbami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Było lanie wosku, wróżba z butami, mój przyjaciel. Przepowiadanie najbliższej przyszłości bardzo ciekawiło i interesowało „maluchy”. Do tańca przygrywał zespół Pana Bogdana Rysia. Z pewnością będą czekać niecierpliwie do kolejnego, przyszłorocznego dnia wróżb i wspaniałej zabawy.

29 listopada 2005 roku w przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka w grupie ,, Milusie” . W pasowaniu uczestniczyli rodzice, nauczyciele i dzieci z przedszkola. Z tej okazji dzieci przygotowały montaż słowno – muzyczny . Po występach dzieci pani dyrektor Krystyna Korybska uroczyście pasowała dzieci na przedszkolaków. Każde z dzieci otrzymało medal, na którym widnieje postać krasnoludka. W miłej atmosferze dzieci częstowały się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

6 grudnia to dzień na który wszystkie dzieci czekają z niecierpliwością. Jest to szczególny dzień, ponieważ panuje niecodzienna atmosfera, dzieci śpiewają piosenki o Mikołaju i oczekują na jego przyjście. W niespodziewanym momencie przyszedł Mikołaj z pełnym workiem prezentów. Panie w czapkach mikołajowych pomagały wnieść ciężki worek. Każde z dzieci otrzymało paczkę , przedszkole upragniony telewizor a poszczególne grupy zabawki.

Po wspaniałych wspomnieniach z Mikołajek nadszedł czas świątecznych przygotowań. Jak co roku odbyło się wspólne spotkanie Wigilijne 20.12.2005roku w gronie rodziców, pracowników przedszkola, dzieci, oraz emerytowanych pracowników przedszkola.. „Krasnale” zaprezentowały jasełka, i nie brakło wspólnego kolędowania, oraz dzielenia się opłatkiem. W takim dniu w naszych sercach zapala się płomyk miłości i chcemy być blisko ze sobą. Podczas tego świątecznego spotkania swoją obecnością zaszczycił nas Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego pan Michał Lenkiewicz, obdarowując przedszkole sprzętem DVD, oraz szczerymi życzeniami świątecznymi. Wigilia wypełniona była ciepłem dobrych uczuć, radością i wspomnieniami. Nasza emerytowana nauczycielka Weronika Korybska napisała z tego spotkania artykuł do Nowej Gazety Jaworskiej i wiersz „Smuga Liryczna”

null

null

null

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY to akcja Jurka Owsiaka, którą znają już chyba wszyscy. W tym roku była organizowana po raz CZTERNASTY w dniu 8 stycznia 2006 roku. Oczywiście dzieci z przedszkola również wzięły udział, wycinając i kolorując mnóstwo serduszek. Zostały one połączone i powstał jeden długi łańcuch, którym ozdobiono Jaworski Ratusz i Miejski Teatr. Jest to wspaniałe wydarzenie, które jednoczy ludzi i niesie pomoc potrzebującym.

Dnia 12.01.2006 roku w Jaworskim Ośrodku Kultury odbył się VIII Powiatowy Konkurs Kolędniczy, w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola z grupy „PRACUSIE” i „WAŻNIAKI”. Talent i ciężka praca „Ważniaków” zostały docenione przez jury, gdyż otrzymali pierwsze miejsce za przemyślaną akcje sceniczną, oraz wyobraźnię teatralną. Grupa „Pracusiów” zaprezentowała się przedstawieniem pt. „Gwiazda Betlejemska”. Zostali oni wyróżnieni i otrzymali dyplomy i prezenty. W nagrodę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, gry, układanki, słodycze oraz radiomagnetofon.

null

null

null

null

null

null

null

03 lutego 2006 roku w naszym przedszkolu odbył się BAL! W postać Królewny Śnieżki wcieliła się pani Wanda Piechura, pani dyrektor Krystyna Korybska raz była krasnoludkiem a innym razem złą macochą zmieniającą się w dobrą wróżkę rozdającą jabłka jako eliksir zdrowia. Wszyscy nauczyciele i pracownicy przedszkola to krasnale nie tylko podczas balu. Zabawa była wyśmienita, tyle radości i uśmiechu, aż trudno uwierzyć, że ta wspaniała chwila już minęła, więc czekamy na kolejny bal w przyszłym roku. Po tej zabawie zostały nam wspaniałe zdjęcia, indywidualne w przepięknych kreacjach przygotowanych przez mamy, zaś krasnale pozowały do zdjęcia wołając: tak się bawią, tak się bawią kra – sna -le . Do tańca przygrywał nam zespół muzyczny Pana Bogdana . Niespodziewanie, w czasie przerwy, pojawiła się dobra wróżka, rozdawała wszystkim z kosza czerwone jabłuszka mówiąc:

Przyniosłam dzieciom czerwone jabłuszka, jabłka nie trujące, mają witaminki, proszę się częstujcie, chłopcy i dziewczynki.

null

null

null

null

null

Sceny z życia przedszkola rok szkolny 2004/2005

Pani dyrektor przyjmuje w przedszkolu, Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Pana Michała Lenkiewicza oraz Gościa z Ukrainy , który przyjechał do Jawora na Międzynarodowe Targi Chleba 2004 i odwiedził nasze Przedszkole, był zainteresowany edukacją dzieci w wieku przedszkolnym.

goście

,,My też bierzemy udział w Międzynarodowych Targach Chleba. Spotykamy się z redaktorami telewizji, oglądamy stoiska z pieczywem , śpiewamy i tańczymy na scenie w rynku.”

Dzieci 5 letnie z Panią Irenką otrzymały od ekipy telewizyjnej piłkę plażową z logo telewizji.

Grupa dzieci 6 letnich śpiewa piosenkę ,,W przedszkolu,,

null

Kinga i Nikola śpiewają piosenkę ,,Jesienne dymy”

null